Welcome to the 2019-2020 season of St. Gabriel Archery.

GOOD LUCK LEOPARDS!!!

 

Archery Banners

Archery has been an active sport at St. Gabriel since 2011. We currently have two teams: Elementary (4th – 5th graders) and Middle School (6th – 8th graders). Our teams have competed in the Regional, State, National and World Tournaments. St. Gabriel is a member of Region 6 within the state of Kentucky and we have won the following medals at the Regional Tournament:

2013: 2nd Place – Elementary and 3rd Place – Middle School
2014: 1st Place – Elementary and 2nd Place – Middle School
2015: 2nd Place – Elementary and 1st Place – Middle School
2016: 3rd Place – Elementary and 1st Place – Middle School
2017: 2nd Place – Elementary
2019: 1st Place – Elementary

About Our Coaches

Head Coach:  Michael Person, Gina Anderson
Assistant Coaches:  Kris Allen, Melissa Engler, Jason Hobgood, Amber Kaelin, Keith Pataluna, Tony Sherrard, and Jim Anderson
DirectorGina Anderson

Contact us at archery@stgabriel.net

Important Information

**Scroll down to see the archery calendar of events!**

Practice Information:

There will be ONLY ONE OPTIONAL practice for Super Sunday, 6-7 pm.

Wednesdays @ King’s Archery Outfitters

Session #1: 6:00-7:00 pm
Session #2:  7:00-8:00 pm

Sundays @ King’s Archery Outfitters

Session #1:  6:00-7:00 pm
Session #2:  7:00-8:00 pm

Tournament Dates

(Please note: all tournaments are tentative until we have flights reserved; dates and locations are subject to change.)

Tournament scores can be found at the NASP website:  nasptournaments.org

 

February 22 (Saturday)

Regional Tournament (Elementary School)

Seneca High School

3510 Goldsmith Lane

40220

Anderson, Dillon Saturday 11 AM
Blair, Camden Saturday 11 AM
Blewitt, Kolton Sunday 4 PM
Bryan, Kayley Saturday 11 AM
Downs, Garrett Saturday 11 AM
Engler, Aubrey Saturday 11 AM
Hans, Bailey Saturday 11 AM
Hilbert, Peyton Saturday 12 PM
Hollifield, Annabelle Saturday 12 PM
Hueston, Landon Saturday 12 PM
Hughes, Sofia Saturday 12 PM
Kaelin, Owen Saturday 12 PM
Kline, Keegan Saturday 11 AM
Kremer, Chloe Saturday 12 PM
Martin, Luke Saturday 11 AM
Mattingly, Jake Saturday 12 PM
Nalley, Bryce Saturday 11 AM
Nix, Rylan Saturday 12 PM
Owens, Isaac Saturday 11 AM
Owens, Liam Saturday 11 AM
Roy, Addox Saturday 12 PM
Schmitt, Elijah Saturday 12 PM
Spink, Cooper Saturday 11 AM
Spurrier, Graham Saturday 12 PM
Sterbutzel, Cade Saturday 12 PM
Tovar, Savannah Saturday 11 AM
Zoeller, Sophia Saturday 11 AM

March 7

CSAA Invitational

Assumption High School Practice Facility

2919 Bardstown Road

40205

Adams, Justin 5 PM (3/7 5:00PM)
Allen, Cooper 10 AM (3/7 10:00AM)
Anderson, Conner 10 AM (3/7 10:00AM)
Anderson, Dillon 10 AM (3/7 10:00AM)
Atkinson, Paige 10 AM (3/7 10:00AM)
Blair, Ava 10 AM (3/7 10:00AM)
Blair, Camden 10 AM (3/7 10:00AM)
Blanks, Carter 12 PM (3/7 12:00PM)
Blanks, CJ 12 PM (3/7 12:00PM)
Blewitt, Kolton 11 AM (3/7 11:00AM)
Bowen, Cooper 10 AM (3/7 10:00AM)
Bryan, Kayley 10 AM (3/7 10:00AM)
Downs, Garrett 11 AM (3/7 11:00AM)
Eckhart, Cali 11 AM (3/7 11:00AM)
Engler, Aubrey 12 PM (3/7 12:00PM)
Engler, Hannah 12 PM (3/7 12:00PM)
Grieshaber, Sydney 10 AM (3/7 10:00AM)
Hans, Bailey 10 AM (3/7 10:00AM)
Hilbert, Peyton 12 PM (3/7 12:00PM)
Hobgood, Kara 12 PM (3/7 12:00PM)
Hollifield, Annabelle 11 AM (3/7 11:00AM)
Hollifield, Jonah 11 AM (3/7 11:00AM)
Hueston, Landon 11 AM (3/7 11:00AM)
Hughes, Sofia 12 PM (3/7 12:00PM)
Kaelin, Isabella 11 AM (3/7 11:00AM)
Kaelin, Owen 11 AM (3/7 11:00AM)
Kline, Keegan 11 AM (3/7 11:00AM)
Kremer, Chloe 10 AM (3/7 10:00AM)
Martin, Camren 12 PM (3/7 12:00PM)
Martin, Luke 12 PM (3/7 12:00PM)
Mattingly, Jake 10 AM (3/7 10:00AM)
Miller, McKenna 11 AM (3/7 11:00AM)
Nalley, Bryce 10 AM (3/7 10:00AM)
Nix, Rylan 10 AM (3/7 10:00AM)
Overberg, Austin 12 PM (3/7 12:00PM)
Owens, Isaac 10 AM (3/7 10:00AM)
Owens, Liam 10 AM (3/7 10:00AM)
Person, Ryan 5 PM (3/7 5:00PM)
Richardson, Shawn 12 PM (3/7 12:00PM)
Ries, Savannah  11 AM (3/7 11:00AM)
Ross, Savannah 11 AM (3/7 11:00AM)
Roy, Addox 10 AM (3/7 10:00AM)
Schmitt, Elijah 10 AM (3/7 10:00AM)
Sherrard, Daniel 12 PM (3/7 12:00PM)
Shown, Ryan 11 AM (3/7 11:00AM)
Shuter, Marlo 12 PM (3/7 12:00PM)
Skinner, James 11 AM (3/7 11:00AM)
Spink, Cooper 11 AM (3/7 11:00AM)
Spurrier, Graham 12 PM (3/7 12:00PM)
Sterbutzel, Cade 11 AM (3/7 11:00AM)
Taylor, Emma 12 PM (3/7 12:00PM)
Tovar, Savannah 10 AM (3/7 10:00AM)
Ugarak, Dino 11 AM (3/7 11:00AM)
Valente, Chloe 12 PM (3/7 12:00PM)
Wang, Kerry 5 PM (3/7 5:00PM)
Warf, Cooper 12 PM (3/7 12:00PM)
Wartman, Kyle 10 AM (3/7 10:00AM)
Zoeller, Sophia  11 AM (3/7 11:00 AM)

———————————————————————————————————

Post Season Tournaments: (Post season tournament team archers only)

2020 State Tournament (@ KY Expo Center) March 13-14

 2020 NASP Eastern National Tournament (@ KY Expo Center)  May 7-9

2020 NASP Championship & Open Tournaments (Daytona, FL) June 11 – 13